Tap Tap to Zoom
Product Info for Tangent Theta Inc. 3-15x50mm 34mm Tube Rifle Scope
Designed for heavy field use, Tangent Thetas industry-leading development team has used their extensive experience to optimize and refine it for unfailing ruggedness, mechanical precision and unsurpassed image quality. Elevation and windage mechanisms exhibit precise tactile response and feature a truly TOOL-LESS RE-ZERO procedure.![]()
Specifications for Tangent Theta Inc. 3-15x50mm 34mm Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | Tangent Theta Inc. |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 15 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 11.5 - 3.5 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte Anodized |
| Field of View, Linear: | 12.8 - 2.8 m at 100 m |
| Field of View, Angle: | 7.3 - 1.6 degrees |
| Eye Relief: | 90 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 2.5 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 1025 g |
| Length: | 356 mm |
| Parallax: | 50 m to Infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Width: | 103 mm |
| Height: | 82 mm |
| Brightness Settings: | 11 |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 10 m |
| Shockproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Tangent Theta TT315 P-Series 3-15x50mm 34mm Tube FFP Rifle Scope:
- Eleven reticle illumination settings
- Side parallax adjustment
- TOOL-LESS RE-ZERO feature (patent pending)
- Non-translating knobs with elevation zero-stop
- Double-turn elevation with revolution indicator
- Lockable rapid adjusting diopter
Package Contents:
- Tangent Theta Inc. 3-15x50mm 34mm Tube Rifle Scope
- Tenebraex Lens Covers / Ard