1 of 10 images
EOTech Shift-To-Side Mount Kit 9-G33STS
2 of 10 images
EOTech Shift-To-Side Mount Kit 9-G33STS
3 of 10 images
EOTech Shift-To-Side Mount Kit 9-G33STS
4 of 10 images
EOTech Shift-To-Side Mount Kit 9-G33STS
5 of 10 images
EOTech Shift-To-Side Mount Kit 9-G33STS
6 of 10 images
EOTech Shift-To-Side Mount Kit 9-G33STS
7 of 10 images
EOTech Shift-To-Side Mount Kit 9-G33STS
8 of 10 images
EOTech Shift-To-Side Mount Kit 9-G33STS
9 of 10 images
EOTech Shift-To-Side Mount Kit 9-G33STS
10 of 10 images
EOTech Shift-To-Side Mount Kit 9-G33STS
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
- Attachment Type:
- Picatinny, Weaver
- Optic Cut:
- Not Applicable
- Height:
- 3.3 in
- Condition:
- New
- Additional Features:
- Eye Relief - 2.2in, Magnification-3x, Water Resistant - Submersible to 33 ft (10 m) depth
Code: ET-RMT-9-G33STS-1-EE
MPN: 9-G33STS
UPC: 672294211136
List: $205.99Save $6.00
$199.99
Product Info for EOTech Shift-To-Side (STS) Mount Kit 9-G33STS
The EOTECH Switch to Side (STS) Mount is a revolutionary design that provides fast transitioning use of a magnifier.![]()
Specifications for EOTech Shift-To-Side (STS) Mount Kit 9-G33STS:
| Manufacturer: | EOTech |
| Color: | Black |
| Fit: | EOTech Holographic Weapon Sights |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Attachment Type: | Weaver, Picatinny |
| Optic Cut: | Not Applicable |
| Length: | 3.9 in |
| Height: | 3.3 in |
| Weight: | 11.02 oz |
| Condition: | New |
| Additional Features: | Eye Relief - 2.2in, Magnification-3x, Water Resistant - Submersible to 33 ft (10 m) depth |
| Mount Type: | Weaver |
Features of EOTech Shift-To-Side Mount Kit:
- When that extra power is needed and seconds count, the STS is the perfect mounting solution.
- EOTECH STS Mangifier Mount is compatible with G30, G33, G43 and G45 Magnifiers.
- This is the standard mount that comes with the G33, G43 and G45.