Tap Tap to Zoom
Product Info for EOTech G45 STS Mini 5x Red Dot Sight Magnifier
An innovative holographic tool, EOTech 5-Power Magnifier w/ Side Mount Switch delivers the ability to spot targets in tight-quarters, while also shifting into a long-range surveillance system. This Magnifier from EOTech has the durability and light transmitting capability, providing long-lasting use and keen visibility. And its Switch-to-Side mount enables EOTech 5-Power Holographic Hybrid Sight Magnifier to be quickly and easily disengaged. So, if you're in the market for a top-notch addition to your sight, be sure to choose EOTech 5-Power G45 Magnifier.![]()
Specifications for EOTech G45 STS Mini 5x Red Dot Sight Magnifier:
| Manufacturer: | EOTech |
| Magnification: | 5 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Eye Relief: | 2.6 in |
| Length: | 3.9 in |
| Weight: | 12.8 oz |
| Field of View, Angle: | 4.4 degrees |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Width: | 2.3 in |
| Height: | 3.3 in |
| Operating Temperature: | -40 - 140 Fahrenheit |
| Exit Pupil: | 4 mm |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Water Resistant Mark: | 10 m |
| Package Type: | Box |
Features of EOTech G45 STS Mini 5x Red Dot Sight Magnifier
- The ability to transition between the two distances almost instantly and still maintain weapon accuracy.
- EOTECH is dedicated to providing rugged, reliable and innovative products that offer a true advantage to all who use them.
- The EOTECH magnifiers are designed to work for both left and right-handed shooters and all come equipped with a locking, adjustable quick detach lever system allowing for immediate attachment or removal.
Package Contents:
- EOTech G45 STS Mini 5x Red Dot Sight Magnifier
- G45 Magnifier
- Switch-to-Side Mounting System
- Operator Manual
- Warranty Card