Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Night Vision Generation:
- 3
- Image Intensifier Color:
- White Phosphor
- Diopter Adjustment Range:
- 2 - -6 dpt
Code: ET-NVM-JHU77-EOT-MONO-AI-B
MPN: EOT-MONO-AI-B
UPC: 672294470113
Product Info for EOTech MonoNV Mountable Night Vision Monocular
The EOTECH MonoNV is a rugged, image-intensified night-vision monocular built to MIL-STD-810G standards, matching the proven durability of the PVS-14 platform. This versatile unit is precisely collimated for handheld use, helmet or head mounting, or weapon mounting. Its lightweight, robust housing and high-performance ESA Gen 3 White Phosphor tube deliver exceptional clarity and extended detection and recognition ranges. A quick-release dovetail mountcompatible with the Wilcox G24enables seamless, ambidextrous helmet use.![]()
Specifications for EOTech MonoNV Mountable Night Vision Monocular:
| Manufacturer: | EOTech |
| Color: | Black |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Weight: | 10.6 oz |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Length: | 4.6 in |
| Battery Type: | Alkaline |
| Image Intensifier Color: | White Phosphor |
| Diopter Adjustment Range: | 2 - -6 dpt |
| Battery Life: | 60 hours |
| Water Resistant Mark: | 66 ft |
| Width: | 2.1 in |
| Height: | 2.9 in |
Features of EOTech MonoNV Mountable Night Vision Monocular
- Compact and robust (MIL-STD-810G).
- Self-contained system operating on a single AA battery.
- Integrated IR LED Illuminator for short-range illumination.
- Auto-gated power supply improves resolution in high light (urban) environments and provides automatic system cutoff when exposed to intense light, helping to protect the image intensifier tube from damage.
- Internal LED indicators for IR ON and low battery.
- Adjustable for ambidextrous operation, head and helmet mounts.
- Quick-release dovetail mount mechanism.
- Manual gain control.
- Tilt Auto Off.
Package Contents:
- EOTech MonoNV Mountable Night Vision Monocular
- Protective Case
- Quick Start Guide
- Technical Manual
- Lens Cleaning Kit