Tap Tap to Zoom
Product Info for EOTech 518 A65 Holographic Non-Night Vision Weapon Sight
The EOTech Holographic Weapon Sight, Non-Night Vision Compatible is a high-performance optic built to enhance your aiming capabilities at no cost to comfort. EOTech designed these with side-button functionality which allows you to maximize rail space if you want to add other attachments like a magnifier for hitting distant targets. This EOTech 518 68 MOA Ring Holographic Sight offers 20 brightness settings so that you can precisely customize your reticle to match your current lighting conditions and target background. These sights are also water-resistant for use in rainy weather. Equip an EOTech Model 518 Holographic Sight to amplify your accuracy and target acquisition speed with your favorite firearm.![]()
Specifications for EOTech 518 A65 Holographic Non-Night Vision Weapon Sight:
| Manufacturer: | EOTech |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.85 in |
| Reticle: | 68 MOA Ring w/ Single 1 MOA Dot |
| Illumination Type: | Holographic |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Linear: | 30 yds at 4 in |
| Battery Type: | AA |
| Battery Quantity: | 2 |
| Battery Life: | 2200 Hours Alkaline Batteries, 2500 Hours Lithium Batteries |
| Operating Temperature: | -4 - 122 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Water Resistance Level: | Submersible |
| Water Resistant Mark: | 3 m, 10 ft |
| Height: | 2.5 in |
| Weight: | 13.8 oz |
| Condition: | New |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Weaver |
| Package Type: | Box |
| Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Fixed |
| Attachment Type: | Picatinny, Weaver |
| Fit: | MIL-STD-1913 rail/1in Weaver |
| W/E Travel at 100 Yds: | 0.5 MOA |
Features of EOTech 518 A65 Holographic Non-Night Vision Weapon Sight:
- Side button functionality
- Compatible with the new drop-in Laser Battery Caps that EOTech designed
- Water Resistant: Submersible to 10 ft. (3 m) depth
- Mount: 1in Weaver or MIL-STD-1913 rail
- Brightness: 20 daylight settings
Package Contents:
- EOTech 518 A65 Holographic Non-Night Vision Weapon Sight