Tap Tap to Zoom
EOTech 512 Holographic Sight - Trevor Bending for Midwest Outdoors - Tip of the Week
00:41
Product Info for EOTech 510 Series 512-A65 Holographic CQB Weapon Sight
EOTech 512 A65 Holographic Red Dot Sight is one of the most successful design presented to tactical operators and sportsmen to date. If your mission requires quick target acquisition and both eyes open for natural shooting, then this is the red dot sight for you. EOTech set out to create the ultimate close quarters combat based on holographic technology. EOTech 512 A65 Holographic Red Dot Sight enhanced target acquisition without parallax or skewed target presentation due to a "wrong angle". The sight will function even if slightly damaged. Functioning on 2 AA batteries, the batter life of the EOTech Holosight 512-A65 is 1000 hours with lithium batteries, and 600 hours with alkaline.![]()
Specifications for EOTech Holographic Weapon Red Dot Sight 512-A65:
| Dimensions: | 5.4in x 2in x 2.25in |
| Weight: | 10.9oz |
| Waterproof: | Submersible to 10 feet |
| Click Value: | 1/2 MOA |
| Max Adjustment: | 40 MOA |
| Mount: | Picatinny or Weaver Rail |
| Anti-Glare Coating: | Yes |
| FOV: | 28m @ 100m |
| Batteries: | 2x AA 1.5V |
| Batter Life: | 1000 hours (lithium), 600 hours (alkaline) |
Features of EOTech 512 A65 Holosight:
- Picatinny/Weave Mount
- Birghtness adjustment
- AA battery operation - lithium or Alkaline
- 65 MOA reticle circle, 1 MOA dot
- Parallax Free
- Waterproof
Package Contents:
- EOTech 512 Red Dot Holographic Sight
- Knurled Weaver bolt
- 2 AA batteries