Tap Tap to Zoom
Product Info for EOTech Vudu 1-10x28mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plan
The Vudu 1-10x28mm first focal plane riflescope provides uncompromising targeting from extremely close to long range. The 1-10x offers a robust 34mm, one-piece aircraft aluminum tube and single-piece eyepiece that includes a removable throw-lever for fast changes in magnification. The low profile elevation turret includes a push/pull locking system and a capped windage turret for a secure zero. The illuminated, glass-etched reticle and first focal plane design allows for distance estimation at any magnification and lighting condition.![]()
Specifications for EOTech Vudu 1-10x28mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plan:
| Manufacturer: | EOTech |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Reticle: | Glass Etched |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Color: | Tan |
| Weight: | 21.3 oz |
| Length: | 10.63 in |
| Illumination Type: | Holographic |
| Battery Type: | CR2032 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
Features of EOTech Vudu 1-10x28mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plan
- Aircraft Grade
- Water Resistant
- Fog Resistant
- Shock Resistant
- Industrial Design
Package Contents:
- EOTech Vudu 1-10x28mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plan
- Vudu 1-10X28 Rifle Scope
- Operator Manual
- Reticle Manual
- Throw Lever
- Lens Cleaning Cloth