Tap Tap to Zoom
Product Info for EOTech Vudu 1-10x28mm Rifle Scope w/ Daylight Bright Dot, First Focal Plane
EOTECHs Vudu 1-10x28 offers a robust 34mm, one-piece aircraft aluminum tube and single-piece eyepiece that includes a removable throw-lever for fast changes in magnification. The low profile elevation turret includes a push/pull locking system and a capped windage turret for a secure zero. The illuminated, glass-etched reticle and first focal plane design allows for distance estimation at any magnification and lighting condition.![]()
Specifications for EOTech Vudu 1-10x28mm Rifle Scope w/ Daylight Bright Dot, First Focal Plane:
| Manufacturer: | EOTech |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Reticle: | SR5 |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 3.8 - 11.2 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 3.27 - 3.9 in |
| Weight: | 21.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 10.63 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aircraft-Grade Aluminum |
| Weather Resistance: | Fog Resistant, Waterproof |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- EOTech Vudu 1-10x28mm Rifle Scope w/ Daylight Bright Dot, First Focal Plane
- Operator Manual
- Reticle Manual
- Throw Lever
- Lens Cleaning Cloth