Tap Tap to Zoom
Product Info for EOTech Vudu 1-10x28mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
EOTECHs Vudu 1-10x28 offers a robust 34mm, one-piece aircraft aluminum tube and single-piece eyepiece that includes a removable throw-lever for fast changes in magnification. The low profile elevation turret includes a push/pull locking system and a capped windage turret for a secure zero. The illuminated, glass-etched reticle and first focal plane design allows for distance estimation at any magnification and lighting condition.![]()
Specifications for EOTech Vudu 1-10x28mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | EOTech |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 116.6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.27 - 3.9 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.3 oz |
| Length: | 10.63 in |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | Aircraft Aluminum |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of EOTech Vudu 1-10x28mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- Aircraft-grade aluminum, single-piece construction with anodized finish for extreme durability.
- Laser-etched adjustment indicators and push- button illumination controls for simple manipulation
- Nitrogen gas purging prevents internal fogging over the operating temperature range.
- The rugged design prevents damage from heavy recoil and rough handling.
- The single-piece tube and o-ring seals prevents moisture and dust from entering the scope even in the harshest environments.
- XC high-density, low dispersion glass with anti-reflective coated lenses provides efficient light transmission and unmatched edge-to-edge clarity..
- The sleek scalping design on the one-piece eye-piece allows for greater purchase and faster magnification adjustment and provides a removable throw lever for even better manipulation.
Package Contents:
- EOTech Vudu 1-10x28mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- Vudu 1-10X28 Rifle Scope
- Operator Manual
- Reticle Manual
- Throw Lever
- Lens Cleaning Cloth