Tap Tap to Zoom
Product Info for EOTech Vudu 4-12x36mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
EOTECH's super short line of Vudu optics now offers a first focal plane 4-12x36. The housing is constructed of aircraft-grade aluminum to be compact, lightweight and incredibly durable. At only 7.1", this scope is fog, water, and shock resistant. The turrets are capped and offer 0.1 MRAD adjustments. A rotary dial provides an illuminated reticle with 10 brightness settings and the CR2032 battery provides roughly 300 hours of operation. The unique design provides an integrated base that is also compatible with most aftermarket mini-ACOG mounts. For those wanting a non-magnified solution, EOTECH offers two packages that include a ring mount and EFLX that can be mounted to the front tube section at 12 o'clock or 45 degree positions.![]()
Specifications for EOTech Vudu 4-12x36mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | EOTech |
| Objective Lens Diameter: | 36 mm |
| Magnification: | 4 - 12 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
Package Contents:
- EOTech Vudu 4-12x36mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane