Tap Tap to Zoom
Product Info for EOTech Vudu 5-25x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
The Vudu 5-25X50 is ideal for short platform rifles. At approximately 11.2 inches in length, the 5-25X is one of the shortest first focal plane rifle scopes on the market. The elevation turret includes a push/pull locking system and EOTECHs EZ Chek Zero Stop. One unique advantage of the short design is that it provides the ability to attach either a clip-on night vision or thermal device in front of the scope.![]()
Specifications for EOTech Vudu 5-25x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | EOTech |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 5 - 25 x |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.1 - 5.5 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Hard Anodized |
| Field of View, Linear: | 4.7 - 23.3 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.88 - 4.45 degrees |
| Eye Relief: | 92 - 94 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Weight: | 29.5 oz |
| Length: | 11.2 in |
| Parallax: | 45 m to Infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Height: | 11.2 in |
| Lens Material: | XC High-Density Glass |
| Optical Coating: | XC High-Density Glass |
| Battery Life: | approx 500 hrs at room temp |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of EOTech Vudu 5-25x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- Aircraft-grade aluminum, single-piece construction with anodized finish for extreme durability.
- Laser-etched adjustment indicators and push-button illumination controls for tracking east.
- Water-resistant, fog-resistant, shock-resistant with single construction eyepiece.
- Nitrogen gas purging prevents internal fogging over the operating temperature range.
- The rugged design prevents damage from heavy recoil and rough handling.
- The single-piece tube and o-ring seals prevents moisture and dust from entering the scope even in the harshest environments.
- XC high-density, low dispersion glass with anti reflective coated lenses provides efficient light transmission and unmatched edge-to-edge clarity.
- Water-resistant, fog-resistant, shock-resistant with single construction eyepiece.
Package Contents:
- EOTech Vudu 5-25x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, First Focal Plane
- Operator Manual
- Reticle Manual
- Throw Lever
- Sunshade
- Lens Cleaning Cloth
- Battery
- Zero Stop Wrench