04:50
04:00
04:33
04:31
04:56
00:00
/
-00:33
1 of 5 videos
EOTech Vudu Product Selection
00:00
/
-00:33
2 of 5 videos
EOTech Vudu Boresighting
00:00
/
-00:33
3 of 5 videos
EOTech Vudu Zerostop
00:00
/
-00:33
4 of 5 videos
EOTech Vudu Mounting
00:00
/
-00:33
5 of 5 videos
EOTech Vudu Zeroing
1 of 5 images
EOTech Vudu Rifle Scope, 3.5-18x50mm, 34mm Tube, Second Focal Plane, HC1 MOA Reticle, Black, VDU3-18SFHC1
2 of 5 images
EOTech Vudu Rifle Scope, 3.5-18x50mm, 34mm Tube, Second Focal Plane, HC1 MOA Reticle, Black, VDU3-18SFHC1
3 of 5 images
EOTech Vudu Rifle Scope, 3.5-18x50mm, 34mm Tube, Second Focal Plane, HC1 MOA Reticle, Black, VDU3-18SFHC1
4 of 5 images
EOTech Vudu Rifle Scope, 3.5-18x50mm, 34mm Tube, Second Focal Plane, HC1 MOA Reticle, Black, VDU3-18SFHC1
5 of 5 images
EOTech Vudu Rifle Scope, 3.5-18x50mm, 34mm Tube, Second Focal Plane, HC1 MOA Reticle, Black, VDU3-18SFHC1
Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated HC1 MOA
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 878 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 15 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- -50 - 50 MOA
Code: ET-RS-VMDH-VDU3-18SFHC1
MPN: VDU3-18SFHC1
UPC: 672294110095
List: $1,719.00Save $94.00
$1,625.00
Product Info for EOTech Vudu 3.5-18x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane
The Vudu 3.5-18X50 Second Focal Plane scope is the ideal scope for medium- and long-range shooting. It features EOTECHs XC High-Density glass, rugged 34 mm tube and easy-to-use tactical turrets equipped with covers.![]()
Specifications for EOTech Vudu 3.5-18x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | EOTech |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3.5 - 18 x |
| Reticle: | Illuminated HC1 MOA |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.8 - 11.2 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 5.7 - 29.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 86 - 100 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 878 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 14.843 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 15 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 3.9 in |
| Adjustment Range: | 0.25 MOA |
| Height: | 3 in |
| Lens Material: | XC High-Density Glass |
| Optical Coating: | Anti-Reflective |
| Battery Life: | At Auto Shut-Off 2h, At Room Temp. 500h |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Package Type: | Polymer Hard Case |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | -50 - 50 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
Features of EOTech Vudu 3.5-18x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane
- Aircraft-grade aluminum, single-piece construction with anodized finish for extreme durability.
- Laser-etched adjustment indicators and push-button illumination controls for tracking east.
- Water-resistant, fog-resistant, shock-resistant with single construction eyepiece.
- Nitrogen gas purging prevents internal fogging over the operating temperature range.
- The rugged design prevents damage from heavy recoil and rough handling.
- The single-piece tube and o-ring seals prevents moisture and dust from entering the scope even in the harshest environments.
- XC high-density, low dispersion glass with anti reflective coated lenses provides efficient light transmission and unmatched edge-to-edge clarity.
- Water-resistant, fog-resistant, shock-resistant with single construction eyepiece.
Package Contents:
- EOTech Vudu 3.5-18x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane
- Vudu 3.5-18X50 SFP Rifle Scope
- Operator Manual
- Reticle Manual
- Throw Lever
- Sunshade
- Lens Cleaning Cloth
- Battery