Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- HC2 MOA Reticle
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 926 g
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Condition:
- New
Code: ET-RS-VUD832-VDU8-32SFHC2
MPN: VDU8-32SFHC2
UPC: 672294110101
Product Info for EOTech Vudu 8-32x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane
EOTECHs 8-32X50 is ideal for competitive and recreational long-range shooting. It features competitive turrets with large, easy-to-read minute-of-angle adjustments. The turrets are calibrated in .125 MOA (1/8" per click), offering extreme precision and accuracy.![]()
Specifications for EOTech Vudu 8-32x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | EOTech |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 8 - 32 x |
| Reticle: | HC2 MOA Reticle |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 1.6 - 5.3 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 13.2 - 3.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 86 - 98 mm |
| Diopter Adjustment Range: | -2 - 2 dpt |
| Color: | Black |
| Weight: | 926 g |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 15.16 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Lens Material: | XC High-Density Glass |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Features of EOTech Vudu 8-32x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane
- Aircraft-grade aluminum, single-piece construction with anodized finish for extreme durability.
- Laser-etched adjustment indicators and push-button illumination controls for tracking east.
- Water-resistant, fog-resistant, shock-resistant with single construction eyepiece.
- Nitrogen gas purging prevents internal fogging over the operating temperature range.
- The rugged design prevents damage from heavy recoil and rough handling.
- The single-piece tube and o-ring seals prevents moisture and dust from entering the scope even in the harshest environments.
- XC high-density, low dispersion glass with anti reflective coated lenses provides efficient light transmission and unmatched edge-to-edge clarity.
- Water-resistant, fog-resistant, shock-resistant with single construction eyepiece.
Package Contents:
- EOTech Vudu 8-32x50mm Rifle Scope, 34mm Tube, Second Focal Plane
- Vudu 8-32X50 Rifle Scope
- Operator Manual
- Reticle Manual
- Throw Lever
- Sunshade
- Lens Cleaning Cloth