1 of 20 images
Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars, Dark Grey, 180mm x 201mm x 65mm, 16330457
2 of 20 images
Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars, Dark Grey, 180mm x 201mm x 65mm, 16330457
3 of 20 images
Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars, Dark Grey, 180mm x 201mm x 65mm, 16330457
4 of 20 images
Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars, Dark Grey, 180mm x 201mm x 65mm, 16330457
5 of 20 images
Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars, Dark Grey, 180mm x 201mm x 65mm, 16330457
6 of 20 images
Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars, Dark Grey, 180mm x 201mm x 65mm, 16330457
7 of 20 images
Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars, Dark Grey, 180mm x 201mm x 65mm, 16330457
8 of 20 images
Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars, Dark Grey, 180mm x 201mm x 65mm, 16330457
9 of 20 images
Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars, Dark Grey, 180mm x 201mm x 65mm, 16330457
10 of 20 images
Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars, Dark Grey, 180mm x 201mm x 65mm, 16330457
11 of 20 images
Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars, Dark Grey, 180mm x 201mm x 65mm, 16330457
12 of 20 images
Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars, Dark Grey, 180mm x 201mm x 65mm, 16330457
13 of 20 images
Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars, Dark Grey, 180mm x 201mm x 65mm, 16330457
14 of 20 images
Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars, Dark Grey, 180mm x 201mm x 65mm, 16330457
15 of 20 images
Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars, Dark Grey, 180mm x 201mm x 65mm, 16330457
16 of 20 images
Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars, Dark Grey, 180mm x 201mm x 65mm, 16330457
17 of 20 images
Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars, Dark Grey, 180mm x 201mm x 65mm, 16330457
18 of 20 images
Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars, Dark Grey, 180mm x 201mm x 65mm, 16330457
19 of 20 images
Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars, Dark Grey, 180mm x 201mm x 65mm, 16330457
20 of 20 images
Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars, Dark Grey, 180mm x 201mm x 65mm, 16330457
Tap Tap to Zoom
Documents
- Color:
- Grey
- Condition:
- New
- Package Type:
- Gift Box
- Additional Features:
- No Compass
- Included Accessories:
- Lens Cloth, Neck Strap
Code: FJ-BI-AR50-16330457
MPN: 16330457
UPC: 631267077506
List: $320.33Save 22%
$249.95
Product Info for Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars
Lightweight, airtight and waterproof with specifications![]()
designed for serious users. This series provides a bright image
and strong performance for those that demand it.
Specifications for Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Fujinon |
| Color: | Grey |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Field of View, Linear: | 122 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Individual Eyepiece Focus |
| Twilight Factor: | 18.7 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 72 mm |
| Close Focus: | 2 m |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 178 mm |
| Weight: | 30 oz |
| Finish: | Rubber |
| Condition: | New |
| Package Type: | Gift Box |
| Additional Features: | No Compass |
| Included Accessories: | Neck Strap, Lens Cloth |
| Magnification Type: | Fixed |
| Compass: | No |
Features of Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars
- Designed for use on the water, with an airtight, waterproof structure filled with nitrogen gas. Thanks to their polycarbonate body, these binoculars are lightweight and dependable.
- The large 50mm objective lenses let in a copious amount of light, making it easy to see your target object.
- Designed with comfortable 18mm long eye relief for easy viewing with minimal eye strain. The long eye relief also allows a user with glasses to have full visibility of the field of view.
- The 7x50WPC-XL has a high-precision built-in compass with maximum error of 0.5.
- The scale can be used to identify the objects direction, measure distance, and determine the size of the object.
- The compass is global, accurately measuring direction in both northern and southern hemispheres.
- The compass has an internal light to view scale during the night.
Package Contents:
- Fujinon Mariner 7x50mm WP-XL Porro Prism Binoculars
- Strap
- Eye Cover
- Lens Cover Microfiber Cloth