Tap Tap to Zoom
- Fujinon Techno-Stabi TS-X 14x40mm Roof Prism Binoculars Manual
- Fujinon Techno-Stabi TS-X 14x40mm Roof Prism Stabilized Binoculars Manual
- Fujinon Techno-Stabi TS-X 14x40mm Roof Prism Stabilized Binoculars Spec Sheet
- Fujifilm Fujinon 14x40 TSX1440 Techno-Stabi Image-Stabilized Roof Prism Binoculars Spec Sheet
Product Info for Fujinon Techno-Stabi TS-X 14x40mm Roof Prism Stabilized Binoculars w/ Vibration Reduction
Point-of-view from the front of a white sailboat looking out into the blue ocean and clear sky. Waterproof and user-friendly design, making these binoculars the perfect companion in a wide range of settings that include marine sports, safaris, professional fishing, and sailing. The world's first electronic gyro stabilizing system for binoculars. The erect prism in the gimbal system is constantly stabilized when the electronic gyro sensor detects vibration, providing vibration correction at a wider range of angles than any other system.![]()
Specifications for Fujinon Techno-Stabi TS-X 14x40mm Roof Prism Stabilized Binoculars w/ Vibration Reduction:
| Manufacturer: | Fujinon |
| Magnification: | 14 x |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 13 mm |
| Exit Pupil: | 2.9 mm |
| Field of View, Linear: | 70 m at 1000 m |
| Optical Coating: | Electron Beam Coating |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 60 - 70 mm |
| Close Focus: | 5 m |
| Diopter Adjustment Range: | 2 dpt |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 179.5 mm |
| Weight: | 1.3 g |
| Finish: | EBC Multicoating |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Fujinon Techno-Stabi TS-X 14x40mm Roof Prism Stabilized Binoculars with Vibration Reduction
- Class-Leading image stabilization at 6deg Provides a stress-free experience in cars, boats, and other bumpy transportation.
- The latest image stabilization system works at high magnification levels, making it easy to adjust the focus without losing sight of your target.
- Enables a steady image at 14x magnification without a tripod - impossible in binoculars without vibration correction.
- Waterproof and user-friendly design, making these binoculars the perfect companion in a wide range of settings that include marine sports, safaris, professional fishing, and sailing.
- According to September 2019 research conducted by Fujifilm on vibration-correcting binoculars.
Package Contents:
- Fujinon Techno-Stabi TS-X 14x40mm Roof Prism Stabilized Binoculars with Vibration Reduction
- Lens Cap
- Eyepiece Caps
- Case
- Strap
- 4 AA Alkaline Batteries