Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: FJ-BI-FJPFM8-600022986
MPN: 600022986
UPC: 074100000642
Product Info for Fujinon Techno-Stabi TS Compact 12x28mm Stabilized Roof Prism Binoculars
Produced to function as the perfect way of getting a definitive view of your landscape, the Fujinon Techno-Stabi TS Compact 12x28mm Stabilized Roof Prism Binoculars was developed to function as the ideal binocular for anybody looking for prime quality optics. A top quality binocular can be a great tool to have with you in nearly any scenario. And due to the Fujinon Techno-Stabi TS Compact 12x28mm Stabilized Roof Prism Binoculars, purchasing a top quality binocular has never been more simple. In order to ensure you are operating with some of the most useful products the binocular market is offering, these Compact Binoculars from Fujinon are made by using prime quality optics. Fujinon has been famous in the optics community for several years, and the Fujinon Techno-Stabi TS Compact 12x28mm Stabilized Roof Prism Binoculars is the result of their devotion to providing you with tough and trustworthy products which won't eradicate your wallet at the same time. Here at Tactical-Store, it truly is our job to ensure you leave with the ideal solution for all your optical needs, and the Fujinon Techno-Stabi TS Compact 12x28mm Stabilized Roof Prism Binoculars is among the many binoculars that we're grateful to give our customers. If you're searching for that most suitable technique to make sure to are viewing crystal clear and dazzling visuals, purchase the Fujinon Techno-Stabi TS Compact 12x28mm Stabilized Roof Prism Binoculars.
Specifications for Fujinon Techno-Stabi TS Compact 12x28mm Stabilized Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Fujinon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Prism System: | Roof |
| Image Stabilizer: | Yes |
| Eye Relief: | 16.5 mm |
| Exit Pupil: | 2.3 mm |
| Field of View, Linear: | 73 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 4.2 degrees |
| Optical Coating: | Electron Beam Coating |
| Binoculars Focus System: | Center |
| Interpupillary Distance: | 56 - 70 mm |
| Close Focus: | 3.5 m |
| Diopter Adjustment Range: | 2 dpt |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 148 mm |
| Weight: | 1.06 lb |
| Finish: | EBC Multicoating |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 148 mm |
Features of Fujinon Techno-Stabi TS Compact 12x28mm Stabilized Roof Prism Binoculars
- The TECHNO-STABI Compact series comes with a high magnification vibration correction feature, providing a steady image at 12x and 16x.
- Bundled items: Lens cap, eyepiece caps, case, strap and 4 AA alkaline batteries.
- Compact and lightweight with a stabilization correction of 3 degrees.
- Ideal in a variety of settings, including concerts, theme parks, and bird-watching.
- Stabilization activates with a shift switch, providing effortless control during prolonged use.
- Provides sharp image at a high magnification without the use of a tripod.
Package Contents:
- Fujinon Techno-Stabi TS Compact 12x28mm Stabilized Roof Prism Binoculars
- Eyepiece Cap
- Soft-Case
- Neckstrap
- Cr2 Lithium Battery