Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Batteries, Carrying Case, Eye Cover, Microfiber cloth, Neck Strap
Code: FJ-BI-FUJ204-16670625
MPN: 16670625
UPC: 631267706253
Product Info for Fujinon Hyper-Clarity HC 10x42mm High-Definition Travel and Birdwatching Roof Prism Binoculars
The FUJINON HYPER-CLARITY Series of binoculars are characterized by the unique SUPER EBC FUJINON multi-coating designed to maximize light transmittance and deliver a bright and clear field of view. Fujifilms HC Series of binoculars,![]()
namely FUJINON HYPER-CLARITY HC 8X42 (HC 8X42) and FUJINON HYPER-CLARITYHC 10X42 (HC10X42), will be equipped with large-diameter lenses. The HC 8X42 and the HC 10X42 have magnification ratios of 8x and 10x, respectively, making them both suitable for bird-watching, star-gazing and other outdoor observation of wildlife and nature. The HC 8X42 and HC 10X42 are compact, roof-prism binoculars for excellent portability. The use of large lenses, with the effective diameter of 42mm, delivers amazing light-gathering power.
All light-transmitting surfaces of the lens elements and prisms are applied with Fujifilms unique SUPER EBC FUJINON multi-coating, familiar to photographers based on its use on Fujifilms XF and MK interchangeable lenses designed for the FUJIFILM X Series of digital cameras. The use of SUPER EBC FUJINON lens elements effectively controls chromatic aberration for excellent viewing resolution and contrast, allowing users to enjoy the beauty of wildlife and nature with amazing clarity.
Specifications for Fujinon Hyper-Clarity HC 10x42mm High-Definition Travel and Birdwatching Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Fujinon |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 114 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 6.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 28.1 |
| Interpupillary Distance: | 57 - 76 mm |
| Close Focus: | 2 m |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 137mm |
| Weight: | 778 g |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Neck Strap, Eye Cover, Microfiber cloth, Carrying Case, Batteries |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Fujinon Hyper-Clarity HC 10x42mm High-Definition Travel and Birdwatching Roof Prism Binoculars
- Roof prism type binoculars with a bright and clear field of view, advanced operability and premium design.
Package Contents:
- Fujinon Hyper-Clarity HC 10x42mm High-Definition Travel and Birdwatching Roof Prism Binoculars
- Case
- Strap
- Eye Cover
- Lens Cover Microfiber Cloth