Tap Tap to Zoom
- Color:
- Dark Grey
Code: FJ-BI-FUJ207-16330196
MPN: 16330196
UPC: 631267251524
Product Info for Fujinon LB150 25x150mm MT-SX Large High-Resolution Porro Prism Binoculars
An extreme astronomical and long-distance observation tool of the highest measure, the Fujinon 25x150 MT-SX Binoculars are gargantuan binoculars with 150mm large-aperture objective lenses and a straight-viewing design. Boasting precise resolving power and superior light-condensing power, this is an ideal unit for exacting observations in specialized fields. Fujinon has applied their multilayer anti-reflection EBC coatings to each lens surface, and the binoculars are also sealed for extreme resistance to the elements. The 25x150 MT-SX binoculars are delivered without any mounting system, but there is an optional dedicated angled mount for full-time astronomical use. The 25x150 MT-SX binoculars also accept the Polaris series of polarizing, haze, nebula, or neutral density eyepiece filters.![]()
Specifications for Fujinon LB150 25x150mm MT-SX Large High-Resolution Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Fujinon |
| Color: | Dark Grey |
| Magnification: | 25 x |
| Objective Lens Diameter: | 150 mm |
| Prism System: | Porro |
| Eye Relief: | 18.6 mm |
| Exit Pupil: | 6 mm |
| Field of View, Linear: | 47 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 2.7 degrees |
| Optical Coating: | Electron Beam Coating |
| Binoculars Focus System: | Individual Eyepiece Focus |
| Interpupillary Distance: | 60 - 70 mm |
| Close Focus: | 208 m |
| Diopter Adjustment Range: | -7 - 3 dpt |
| Water Resistant Mark: | 2 m |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Length: | 962 mm |
| Weight: | 18.5 kg |
| Finish: | EBC Multicoating |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 365 mm |
Features of Fujinon LB150 25x150mm MT-SX Large High-Resolution Porro Prism Binoculars
- Military-specification unit meant for outdoor installations
- Extremely effective as an astronomical unit
- Fujinon's EBC multi-coatings on every optical surface
- Wide 67 apparent angle of view from 25x magnification and 2.7 true field
- Optional dedicated mount
- Angled eyecups shield viewer from stray light
- Adjustable 60 to 70mm interpupillary distance setting
- Accepts Fujinon's Polaris series of eyepiece filters
Package Contents:
- Fujinon LB150 25x150mm MT-SX Large High-Resolution Porro Prism Binoculars
- Fujinon 25X150 Mt-Sx Binoculars (Without Mount)