Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- White
- Light Output:
- 600 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- CR123A
- Included Accessories:
- Batteries
- Condition:
- New
Code: FS-FL-6PXTAC-6PX-C-BK
MPN: 6PX-C-BK
UPC: 084871320283
Product Info for SureFire 6PX Tactical Single Output LED Flashlight, 600 Lumens
The Surefire 6PX Tactical Flashlight is a powerful military-grade flashlight with a 600-lumen output, designed specifically for tactical and military use. The SureFire 6PX Tactical Single-Output Flashlight provides simplicity of operation and tremendous illuminating power in a small package, with a high-efficiency LED that's virtually immune to failure since there's no filament to burn out or break. These compact Led Flashlights from SureFire generate a brilliant, penetrating, perfectly pre-focused 600-lumen beam. The Surefire 6PX Tactical Light is activated Surefire's classic tactical tailcap switch - press for momentary-on, twist for constant-on. The high-strength aerospace aluminum body is smoothly sculpted for a secure grip and is hard anodized to military specifications for extreme resistance to scratches, abrasion, and corrosion. A polycarbonate micro-textured reflector allows the Surefire 6PX Tactical Flashlight to deliver a wider beam with generous peripheral light.![]()
Specifications for SureFire 6PX Tactical Single Output LED Flashlight, 600 Lumens:
| Manufacturer: | SureFire |
| Flashlight Application: | Tactical |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Beam Color: | White |
| Light Output: | 600 lumens |
| Battery Life: | 2.5 hours |
| Bulb Type: | LED |
| Bezel Diameter: | 1.25 in |
| Lens Material: | Polycarbonate |
| Length: | 5.2 in |
| Weight: | 5.2 oz |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | CR123A |
| Included Accessories: | Batteries |
| Condition: | New |
Features of SureFire 6PX Tactical Single Output LED Flashlight, 600 Lumens
- Virtually indestructible LED emitter regulated to maximize light output and runtime
- Two output levelshigh for maximum light, low for extended runtime
- Precision micro-textured reflector creates smooth, optimized beam
- Tough polycarbonate window resists impact
- High-strength aerospace aluminum body, Mil-Spec hard-anodized for extreme durability
- Dual-output tailcap click switchpress for momentary-on low, click for constant-on low, return to off then press or click again for high
- WeatherproofO-ring and gasket sealed
- Includes high-energy 123A batteries with 10-year shelf life
Package Contents:
- SureFire 6PX Tactical Single Output LED Flashlight, 600 Lumens