Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1000 lumens
- Battery Type:
- 123A
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Included Accessories:
- XH30 Weapon Light
- Condition:
- New
Code: FS-FLW-MSXH30-XH30
MPN: XH30
UPC: 084871327619
Product Info for SureFire MasterFire XH30 Ultra High Dual Output LED Weapon Light
Mount this SureFire MasterFire XH30 Ultra-High Dual-Output LED Weapon Light to your railed pistol for a powerful illumination tool that is compatible with Rapid Deploy Holsters. These Tactical Flashlights from the experts at SureFire feature ambidextrous momentary- and constant-on switching to suit left and right-handed shooters, and you can attach these lights to both Universal and Picatinny rails. The SureFire MasterFire XH30 Ultra-High Dual-Output LED Gun Light is completely weatherproof so that you can hunt or scout the field in any outdoor conditions. Pick up the SureFire MasterFire XH30 Ultra-High Dual-Output WeaponLight for MasterFire Rapid Deploy Holster to light up your surroundings while wielding your handgun.![]()
Specifications for SureFire MasterFire XH30 Ultra High Dual Output LED Weapon Light:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | 123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 213 m |
| Diameter: | 1.25 in |
| Length: | 3.7 in |
| Weight: | 4.8 oz |
| Bezel Diameter: | 1.25 in |
| Battery Life: | 1.25 - 2.5 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Mil-Spec Hard Anodized |
| Included Accessories: | XH30 Weapon Light |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Picatinny |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Attachment Type: | Picatinny, Universal |
Features of SureFire Masterfire XH30 Ultra High Dual Output LED Weapon Light
- Cam-slotted bezel and rear locking lugs on battery housing interface with MasterFire holster for secure weapon retention
- Total Internal Reflection (TIR) lens creates far-reaching, high intensity beam with ample surround light
- Integral ambidextrous momentary- and constant-on switching
- Attaches securely to both Universal and Picatinny accessory rails
- O-ring and gasket sealed; weatherproof
- Accepts optional pressure-activated DG switches for precision control without altering grip on weapon
Package Contents:
- SureFire Masterfire XH30 Ultra High Dual Output LED Weapon Light