Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1000 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Beam Color:
- Green
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
Code: FS-FLW-SFMF4-X400UH-A-GN
MPN: X400UH-A-GN
UPC: 084871326421
Product Info for SureFire MasterFire Ultra High Output 1000 Lumens White LED, Green Laser WeaponLight
Crafted specifically to mesh with SureFire's innovative Masterfire Rapid Deploy Holster, this SureFire Ultra-High-Output Green Laser WeaponLight brings a bright beam to the battleground so that you can reveal what's hiding in the shadows. Outfitted with a hard-anodized aluminum body, tempered window, and O-Ring seals, these Tactical Flashlights by SureFire are durable and waterproof enough to handle the recoil of your firearm in any weather conditions. The SureFire Masterfire WeaponLight Attachment projects a 600 lumen beam of blinding white light for up to 1.75 hours on a single set of batteries. If you own the Masterfire Rapid deploy Holster, then pick up the SureFire Masterfire Mountable WeaponLight to complete your collection and prepare yourself for whatever comes your way, night or day.![]()
Specifications for SureFire MasterFire Ultra High Output 1000 Lumens White LED, Green Laser WeaponLight:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 1000 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | Green |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 3.72 in |
| Weight: | 5.9 oz |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Anodized |
| Gun Type: | Pistol |
Features of SureFire Masterfire Ultra-High-Output 1000 Lumens White LED + Green Laser WeaponLight
- Cam-slotted bezel and rear locking lugs on battery housing interface with MasterFire holster for secure weapon retention
- Serves as the interface for the MasterFire holster system for almost any pistol with a tactical rail
- Special high-performance LED produces 1,000 lumens
- Custom TIR lens creates smooth, far-reaching light with a larger center spot beam
- Choose between
Package Contents:
- SureFire Masterfire Ultra-High-Output 1000 Lumens White LED + Green Laser WeaponLight