Tap Tap to Zoom
Product Info for SureFire XSC Micro-Compact 350 Lumens Pistol Light
Easily reveal hidden targets at night while equipped with a SureFire XSC Micro-Compact 350 Lumens Pistol Light. SureFire designed these Tactical Flashlights with hard-anodized aluminum housing that's lightweight yet rugged and resistant to the elements. This SureFire XSC Micro-Compact Handgun Light features a quick-detach battery you can quickly swap out without removing the entire device. Complement your favorite handgun with the SureFire XSC Micro-Compact Weapon Light that will improve your performance in low-light conditions.![]()
Specifications for SureFire XSC Micro-Compact 350 Lumens Pistol Light:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 350 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Beam Distance: | 90 m |
| Diameter: | 0.78 in |
| Length: | 1.94 in |
| Weight: | 1.7 oz |
| Bezel Diameter: | 0.78 in |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Mil-Spec HardCoat Anodized |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Charger, Lithium Polymer rechargeable battery |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Rail |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
Features of SureFire XSC Micro-Compact 350 Lumens Pistol Light
- Ultra-lightweight, extremely compact, low-profile XSC design increases low-light capabilities and maintains weapon concealability and handling, providing confidence and security for railed GLOCK 43X/48, SIG SAUER P365 and Springfield Armory Hellcat owners. Not compatible with the SIG SAUER P365-XMACRO
- Delivers 350 lumens of intense white light shaped by SureFires parabolic reflector technology; ideal for positive target identification at short- to medium-range distances, delivering a bright central beam and ample spill light
- Proprietary quick-detach, rechargeable lithium polymer battery provides fast and easy battery swaps without removing the XSC from the host pistol
- Battery-mounted fuel gauge allows convenient monitoring of charge status; it minimizes your chances of being caught with a dead battery
- SureFires reliable switching provides momentary-on or constant-on modes with the simple press of a button for virtually foolproof, stress-free instant activation
- Multiple gaskets ensure waterproof/weatherproof protection; the XSC is IPX4rated (resistant to water splash from any direction)
- Note: The XSC-HELLCAT is not compatible with the Springfield Armory Hellcat Pro because the pistol’s single recoil groove is too far forward which will cause a gap between the back of the XSC-HELLCAT and the front of the pistol’s trigger guard.
Package Contents:
- SureFire XSC Micro-Compact 350 Lumens Pistol Light