Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 350 lumens
- Battery Type:
- CR123A
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Included Accessories:
- No Accessories
- Condition:
- New
Code: FS-FLW-B-X300V-B
MPN: X300V-B
UPC: 084871325547
Product Info for SureFire X300V LED Weapon Light
Rugged, innovative, and versatile, the SureFire LED Handgun White/IR WeaponLight will take your low-light hunting to the next level. These Tactical Flashlights from the pioneers at SureFire feature Total Internal Reflection that shapes incoming light in less than ideal conditions. With a weatherproof design the SureFire 350Lumens Handgun/Long Gun WeaponLight is O-ring sealed for use in any temperature or terrain. Go for hours with the long-lasting battery of the SureFire X300V Firearm WeaponLight.![]()
Specifications for SureFire X300V LED Weapon Light:
| Manufacturer: | SureFire |
| Light Output: | 350 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Diameter: | 1.08 in |
| Length: | 1.06 in |
| Weight: | 3.9 oz |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Mil-Spec Type III Anodized |
| Included Accessories: | No Accessories |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Pistol |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Fabric/Material: | High Strength Aerospace Aluminum |
Features of SureFire X300V LED Weapon Light
- Virtually indestructible white-light and infrared LEDs regulated to maximize output and runtime
- TIR lens shapes white or IR output into a focused beam with ample reach and surround light for close- to medium-range applications
- Securely attaches to either a pistol or long gun via its T-slot thumbscrew clamp
- On-the-fly bezel switching between white-light, infrared, and disable mode; no IR filter required
- Integral ambidextrous momentary- and constant-on switching
Package Contents:
- SureFire X300V LED Weapon Light