Tap Tap to Zoom
Product Info for TAC Force TF-1017 3.6in Spring Assisted Knife
The TAC Force TF-1017 3.6in Spring Assisted Knife was made to be the optimal approach to ensure you possess a top of the line knife that can be opened up only using one hand. A viable assisted open cutting knife can easily clear up one of your hands for more significant jobs. And thanks to the TAC Force TF-1017 3.6in Spring Assisted Knife, buying a premium quality assisted knife hasn't ever been more attainable. Made utilizing superior quality, long lasting resources, the edge on this Tactical Knives produced by the expert knife-smiths from TAC Force, will preserve a good sharp edge for an incredibly long period of time before requiring attention. Great for just about any situation, the handle on the TAC Force TF-1017 3.6in Spring Assisted Knife, offers you the grip you'll want to succeed. TAC Force has been creating top quality cutting instruments for a number of years, and the TAC Force TF-1017 3.6in Spring Assisted Knife is the result of their determined initiatives to make sure you are cutting with some of the finest blades accessible. An amazing option for those who are in need of a top quality, one handed knife that will not fail them when they want it most, the TAC Force TF-1017 3.6in Spring Assisted Knife is definitely the route to take.
Specifications for TAC Force TF-1017 3.6in Spring Assisted Knife:
| Manufacturer: | TAC Force |
| Blade Length: | 3.6 in |
| Blade Material: | 3Cr13 |
| Serrated: | Plain |
| Overall Length: | 8.35 in |
| Handle Material: | Aluminum |
| Handle Length: | 4.75 in |
| Handle Finish: | Anodized |
| Blade Shape: | Modified Tanto |
| Opening Method: | Spring Assisted |
| Additional Features: | Cutter, Glass Breaker, Clip |
Package Contents:
- TAC Force TF-1017 3.6in Spring Assisted Knife