Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.99 in
- Blade Material:
- Stainless
- Serrated:
- Serrated
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Nylon
- Handle Finish:
- Nylon Black
- Condition:
- New
- Handle Color:
- Black
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
Code: GB-KN-GRFST6-22-47161
MPN: 22-47161
UPC: 013658471610
Product Info for Gerber Fast Draw Knife
The Gerber Folding Blade Stainless Steel F.A.S.T. Draw Pocket Knife GRFST6 is perfect for everyday applications. This Pocket Knife manufactured by Gerber comes equipped with their specially designed Forward Action Spring System, that makes operating the knife incredibly easy. The blade on the Gerber FAST Draw Folding Blade Drop Point Pocket Knife is made with an incredibly durable high-carbon stainless steel material that provides you with a knife that handles more efficiently than other knives. The handle on this Gerber Knife is constructed using a glass filled nylon that provides a non-slip grip that is incredibly strong. The Gerber Drop Point Fast Draw Folding Pocket Knife has a drop point blade that provides you with strengthened tip and enhanced control.![]()
Specifications for Gerber Drop Point Steel FAST Draw Pocket Folding Knife:
| Overall Length: | 7.13in |
| Blade Length: | 2.99in |
| Closed Length: | 4.17in |
| Weight: | 3.6 oz |
| Blade Style: | Drop Point |
| Blade Material: | High Carbon Stainless |
| Blade Type: | Fine |
| Handle Material: | Glass-filled nylon |
| Opening Style: | Assisted Opening |
Features of Gerber Folding Pocket Knife - Fast Draw:
- Lightweight
- Compact
- Perfect for everyday applications
- one handed operation
Package Contents:
- Gerber Folding Blade Stainless Steel F.A.S.T. Draw Pocket Knife GRFST6