Tap Tap to Zoom
- Blade Material:
- 440 Steel
- Serrated:
- Non-Serrated
- Included Accessories:
- Pocket Clip
- Handle Finish:
- Bead Blast
- Condition:
- New
- Handle Color:
- Black
- Additional Features:
- Pocket Clip
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
Code: GB-KN-GRFSTD541-22-41526
MPN: 22-41526
UPC: 013658415263
Product Info for Gerber Mini-Fast Draw Knife
An extremely capable tool, the Gerber Mini F.A.S.T. Draw Folding Pocket Knife GRFSTD541 blends the excitement of the original F.A.S.T. design, into a compact package that fits perfectly in any pocket. This Everyday Knife by Gerber has a textured handle, with integrated safety and lock release to keep your hands safe. The Gerber Fast Draw Mini Knife is a strong high-carbon stainless steel blade. A reversed pocket clip makes this Gerber Knife easy to carry and ready to spring into action. The Gerber Folding Mini-Fast Draw Knife is a great knife to be used in everyday situations in which a sharp utensil is required.![]()
Specifications for Gerber Mini-Fast Draw Knife:
| Manufacturer: | Gerber |
| Closed Length: | 3 in |
| Blade Material: | 440 Steel |
| Serrated: | Non-Serrated |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 5 in |
| Included Accessories: | Pocket Clip |
| Handle Finish: | Bead Blast |
| Condition: | New |
| Handle Color: | Black |
| Weight: | 1.9 oz |
| Additional Features: | Pocket Clip |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Quantity: | 1 |
Features of Gerber Mini-Fast Draw Knife:
- One-handed opening
- F.A.S.T. blade opening technology
- Blade is released by a strategically placed side button
Package Contents:
- Gerber Mini-Fast Draw Knife