Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Serrated:
- Serrated
- Included Accessories:
- Clip
- Blade Shape:
- Clip Point
- Handle Material:
- 3Cr13
- Handle Finish:
- Satin
- Blade Finish:
- Stainless Steel
- Condition:
- New
- Package Type:
- Clam Pack/ Plastic
- Hand:
- Ambidextrous
Code: GB-KN-PRFGR9-22-48443N
MPN: 22-48443N
UPC: 013658484436
Product Info for Gerber Paraframe I Knife
The Gerber 1 Paraframe Serrated Edge Stainless Steel Pocket Knife 22-48443 is a great everyday knife that will stay sharp and effective for extended periods of time. The handle on this Pocket Knife manufactured by Gerber is made with a minimalist design that helps it to be lightweight and easy to use. The Gerber Para-Frame I Serrated Steel Blade Folding Knife is built with a smooth stainless steel material with a clip for secure travel. This Gerber Folding Knife is built with a serrated locking blade that is lightweight, easy to clean and opens effortlessly. The Gerber Serrated Edge Stainless Steel Paraframe Knife has a clip point blade that has a more defined point that drop point blades and is ideal for the occasional hunter.![]()
Specifications for Gerber Paraframe I Knife:
| Manufacturer: | Gerber |
| Blade Length: | 3 in |
| Closed Length: | 4.11 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Serrated |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.01 in |
| Included Accessories: | Clip |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Handle Material: | 3Cr13 |
| Handle Finish: | Satin |
| Blade Finish: | Stainless Steel |
| Lock Type: | Frame Lock |
| Condition: | New |
| Weight: | 2.6 oz |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Opening Method: | Thumb Stub |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Blade Type: | Fine |
| Diameter: | 3 in |
| Pocket Clip Orientation: | Yes |
| Age Group: | Adults |
Features of Gerber Paraframe I Knife:
- Frame lock handle design
- Lightweight
- Open stainless steel handles
- Sturdy pocket clip
Package Contents:
- Gerber Paraframe I Knife