Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for Galco Combat Master OWB Belt Holster
The Combat Master is a professional-grade belt holster hand-molded to fit specific handguns. Its traditional high-riding pancake-style design places the belt slots on either side of the holster, pulling the handgun tight to the body and making defensive handguns disappear under even light clothing. It features an open top with firing grip accessibility for speed. The twin belt slots fit belts up to 1.75" wide. Fits Springfield XDM Elite 4.5" 9/10mm.![]()
Specifications for Galco Combat Master OWB Belt Holster:
| Manufacturer: | Galco |
| Barrel Length: | 3 in |
| Hand: | Right |
| Holster Type: | Belt Holster |
| Accessory Attachment System: | Belt Loop |
| Holster Size: | Belt Holster |
| Application: | Tactical |
| Quantity: | 1 |
| Belt Loop/Snap Width: | 1.75 in |
| Fastener/Closure Type: | Open Top |
| Condition: | New |
| Age Group: | Adults |
| Country of Origin: | USA |
| Belt Width: | 1.75 in |
Package Contents:
- Galco Combat Master OWB Belt Holster