Tap Tap to Zoom
- Color:
- Tan
- Gun Make:
- Taurus
- Gun Model:
- Taurus Raging Hunter
- Barrel Length:
- 4.25 in
- Hand:
- Right
- Holster Type:
- Outside the Waistband Holster
- Holster Material:
- Leather
- Accessory Attachment System:
- Belt Loop
- Finish:
- Plain
- Application:
- Tactical
- Belt Loop/Snap Width:
- 1.75 in
- Fastener/Closure Type:
- Snap
Code: GC-HT5-DAO354-DAO354
MPN: DAO354
UPC: 601299028456
Product Info for Galco Dao Owb Belt Holster
The DAO can be worn strong side or crossdraw at the users discretion. The holster employs a retention strap for simplicity and security in the brush. The retention strap has a large polymer tab to aid in snapping and unsnapping with a gloved hand. Tension screw adjustments allow for a custom fit.![]()
Specifications for Galco Dao Owb Belt Holster:
| Manufacturer: | Galco |
| Color: | Tan |
| Gun Make: | Taurus |
| Gun Model: | Taurus Raging Hunter |
| Barrel Length: | 4.25 in |
| Hand: | Right |
| Holster Type: | Outside the Waistband Holster |
| Holster Material: | Leather |
| Accessory Attachment System: | Belt Loop |
| Finish: | Plain |
| Application: | Tactical |
| Belt Loop/Snap Width: | 1.75 in |
| Fastener/Closure Type: | Snap |
| Age Group: | Adults |
| Country of Origin: | USA |
| Belt Width: | 1.75 in |
Features of Galco DAO OWB Belt Holster
- Premium steerhide
- Adjustable tension unit
- Retention strap with glove-friendly polymer tab
- Can be worn strongside or crossdraw
- Available in tan, black (select fits) and havana brown (select fits)
- Fits belts up to 1 3/4 in
Package Contents:
- Galco DAO OWB Belt Holster