Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Product Info for Galco Classic Lite 2.0 Shoulder System
Since 1970, Galco has made the most comfortable, versatile and most copied shoulder holster systems in the world. If you want a genuine Galco shoulder holster for part-time carry, the Classic Lite 2.0 is for you. The Classic Lite 2.0 gives you all the comfort and versatility of our professional-grade shoulder systems, since we use the same connectors to achieve the same great fit and function, including our trademarked clover shape Flexalon swivel back plate. Using Premium Center Cut Steerhide allows us to offer a very reasonably priced alternative shoulder system with a proven track record. And you thought an ill-fitting nylon rig was the only affordable choice! This system includes holster, harness, double ammo carrier and a set of harness fasteners. Optional accessories and components may be purchased separately, including commonly-used items like tie-downs. The Classic Lite 2.0 is available in right and left hand draw in natural-color, premium center cut steerhide.![]()
Specifications for Galco Classic Lite 2.0 Shoulder System:
| Manufacturer: | Galco |
| Holster Material: | Premium Center Cut Steerhide |
| Holster Type: | Shoulder Holster |
| Finish: | Plain |
| Quantity: | 1 |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
| Width: | 8.1 in |
| Length: | 10.1 in |
| Height: | 2.3 in |
Features of Galco Classic Lite 2.0 Shoulder System
- Premium Center Cut Steerhide
- Horizontal gun carry
- Vertical double magazine carrier with secure flaps
- Comfortable 1.5& wide harness straps
- Flexalon swivel back plate
- Accepts tie-downs/cuff case/accessory attachments
- Fits chests up to 56&
Package Contents:
- Galco Classic Lite 2.0 Shoulder System