00:37
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Hydro Flask Hydration Bottles
1 of 2 images
Hydro Flask 20 Oz Wide Flex Cap, Agave, 20 oz, W20BTS374
2 of 2 images
Hydro Flask 20 Oz Wide Flex Cap, Agave, 20 oz, W20BTS374
Tap Tap to Zoom
Product Videos
- Color:
- Agave
- Volume:
- 20 oz
- Hydration Cap Type:
- Flex Cap
Code: HDF-WB-MOZ7-W20BTS374
MPN: W20BTS374
UPC: 810070086039
List: $49.95Save 32%
$33.99
Product Info for Hydro Flask 20 Oz Wide Flex Cap
Stainless steel, insulated, refillable, reusableour 20 oz wide-mouth water bottle is the flask to grab to keep cold drinks cold and hot ones hot. The large opening makes it easy to add iceand get yourself a bigger gulp. Fill up for adventure.![]()
Specifications for Hydro Flask 20 Oz Wide Flex Cap:
| Manufacturer: | Hydro Flask |
| Color: | Agave |
| Fabric/Material: | 18/8 Pro-Grade Stainless Steel |
| Volume: | 20 oz |
| Application: | Everyday |
| Height: | 10.6 in |
| Size: | One Size |
| Weight: | 0.77 lb |
| Capacity: | 20 oz |
| Dimensions: | 2.9x10.6 in |
| Hydration Cap Type: | Flex Cap |
Features of Hydro Flask 20 Oz Wide Flex Cap
- TempShield double-wall vacuum insulation keeps drinks cold up to 24 hours, hot up to 12
- Flex Cap is leakproof when closed
- Honeycomb Insulated Cap for maximum temperature retention
- Made with 18/8 pro-grade stainless steel for durability, pure taste and no flavor transfer
- Color Last powder coat is durable, sweat-free and colorful
- Wide Mouth opening is ice-cube friendly
- Bottle fits most backcountry water filters
- BPA-Free
- Dishwasher safe
- Not for use on a stove, in a microwave or freezer
Package Contents:
- Hydro Flask 20 Oz Wide Flex Cap