Tap Tap to Zoom
Product Info for Hydro Flask 24 Oz Standard Bottle w/Flex Straw Cap
Created to be a great way to stay replenished with water, the Hydro Flask 24 Oz Standard Bottle w/Flex Straw Cap is a great water container to have with you anywhere you go. A drinking water container is an essential thing for you to have with you when it's needed most. Due to the Hydro Flask 24 Oz Standard Bottle w/Flex Straw Cap, use of a fantastic water bottle hasn't ever been less difficult. These Hydration Systems from the authorities at Hydro Flask are produced utilizing the kinds of reliable and heavy duty materials that you've come to expect from this remarkable company. For a reasonable length of time, Hydro Flask has been making high quality water bottles, and the Hydro Flask 24 Oz Standard Bottle w/Flex Straw Cap is the result of their determined efforts to ensure that you are adequately hydrated. For a fantastic way to ensure that you constantly have enough water, choose the Hydro Flask 24 Oz Standard Bottle w/Flex Straw Cap.
Specifications for Hydro Flask 24 Oz Standard Bottle w/Flex Straw Cap:
| Manufacturer: | Hydro Flask |
| Fabric/Material: | 18/8 Pro-Grade Stainless Steel |
| Volume: | 24 oz |
| Application: | Everyday |
| Height: | 12.55 in |
| Size: | One Size |
| Weight: | 0.87 lb |
| Capacity: | 24 oz |
| Dimensions: | 2.85x12.55 in |
| Hydration Cap Type: | Flex Straw Cap |
| Age Group: | Adults |
Features of Hydro Flask 24 Oz Standard Bottle w/Flex Straw Cap
- Outdoor ready, cup holder compatible, insulated
- Reusable - 24 oz stainless steel insulated water bottle has the good stuff plus our leakproof Flex Straw Cap.
- Cold drinks stay cold for 24 hours, hot drinks hot for 12, and the built-in straw makes sipping easy.
Package Contents:
-
Hydro Flask 24 Oz Standard Bottle w/Flex Straw Cap