Tap Tap to Zoom
- Gun Make:
- Kimber
- Front Sight Color:
- Black Housing
- Front Blade Height:
- 0.155 in
- Rear Blade Height:
- 0.245 in
- Illumination Color:
- Green
Code: HEI-AP-KMCINS-3585F
MPN: 3585F
UPC: 1659245
Please note - Pistol sights require professional installation equipment. Improper installation can cause the product to misfunction or even damage the product, making it non-returnable. We strongly advise consulting a gunsmith before purchasing this product.
Product Info for Heinie Kimber Micro Illminated Night Sight
Kimber Micro Front Sight w/Tritium![]()
Specifications for Heinie Kimber Micro Illminated Night Sight:
| Manufacturer: | Heinie |
| Gun Make: | Kimber |
| Front Sight Color: | Black Housing |
| Fabric/Material: | Steel |
| Gun Type: | Handgun |
| Attachment Type: | Kimber Front replacement |
| Front Blade Height: | 0.155 in |
| Rear Blade Height: | 0.245 in |
| Height: | 0.155 - 0.245 in, 0.155 in |
| Illumination Type: | Tritium |
| Illumination Color: | Green |
| Last Chance: | Yes |
Package Contents:
- Heinie Kimber Micro Illminated Night Sight