1 of 2 images
EMI Search and Rescue Response Pack Complete Bag Only, Black, 504
2 of 2 images
EMI Search and Rescue Response Pack Complete Bag Only, Black, 504
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- First Aid Kit Application:
- Mass Trauma Response Kits
- Quantity:
- 1
- Width:
- 12 in
- Included Accessories:
- Standard
- Length:
- 23 in
- Zipper Type:
- Center
Code: HG4-FK-ESRR1-504
MPN: 504
$159.99
Product Info for EMI Search and Rescue Response Pack Complete Bag Only
The durable and padded response bag has multiple internal compartments, mesh pockets, removable field packs, a large front zippered compartment and two large side pockets. Ideal for fires, disasters,survival, as well as urban or rural search and rescues.![]()
Specifications for EMI Search and Rescue Response Pack Complete Bag Only:
| Manufacturer: | EMI |
| First Aid Kit Application: | Mass Trauma Response Kits |
| Width: | 12 in |
| Included Accessories: | Standard |
| Color: | Black |
| Length: | 23 in |
| Quantity: | 1 |
| Zipper Type: | Center |
| Diameter: | 9 in |
Features of EMI Search and Rescue Response Pack Complete Bag Only:
- It measures 23"L x 12"W x 9"D
- Included Accessories:
- Includes a carrying handle
- two tuck away back straps and a waist belt for stability.
Package Contents:
- EMI Search and Rescue Response Pack Complete Bag Only