1 of 1 images
EMI Search and Rescue Response Basic Kit Bag Only, Black 516
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Quantity:
- 1
- Included Accessories:
- Standard
Code: HG4-FAA-ESRR3-516
MPN: 516
List: $45.99Save $2.00
$43.99
Product Info for EMI Search and Rescue Response Basic Kit Bag Only
The fanny pack case has outside pockets, which can hold shears, penlights, gloves, etc. It also has two large inside pockets to hold all your basic search and rescue equipment and supplies. Ideal for hands free response. The adjustable nylon webbing can fit 20" to 54" waists.![]()
Specifications for EMI Search and Rescue Response Basic Kit Bag Only:
| Manufacturer: | EMI |
| Color: | Black |
| Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Standard |
| Size: | One Size |
| Length: | 10 in |
| Width: | 5 in |
| Height: | 6 in |
| Age Group: | Adults |
| Gender: | Unisex |
Features of EMI Search and Rescue Response Basic Kit Bag Only:
- The pack measures 10"L x 6"H x 5"W.
Package Contents:
- EMI Search and Rescue Response Basic Kit Bag Only