Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Urban Tactical
- Illumination Color:
- Blue
- Finish:
- Anodized
- Color:
- Black Anodized
- Weight:
- 19.9 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
- Included Accessories:
- Green Laser, Red/White LED Light
Code: K2-RS-MS-VECO434QRBM2
MPN: VECO434QRBM2
UPC: 848754005144
Product Info for Vism Magnification Scope
4X Magnification 34mm scope with two forward mounted Green Laser pod and Red/White LED Navigation light pod. Top mounted Backup Iron rear peep sight and Fiber Optic front sight post. There is three different mounting positions for the Iron Sights left and right offset and top 12 o'clock position. Top of the ECO scope has an integrated NcSTAR Micro Dot reflex dot sight base for mounting a secondary reflex optic to the top of the scope. Black Anodized Die Cast Aluminum body.![]()
Specifications for Vism Magnification Scope:
| Manufacturer: | VISM |
| Objective Lens Diameter: | 34 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | Urban Tactical |
| Exit Pupil: | 8.5 mm |
| Illumination Color: | Blue |
| Finish: | Anodized |
| Field of View, Linear: | 29.2 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 29.2 degrees |
| Eye Relief: | 2.3 in |
| Color: | Black Anodized |
| Weight: | 19.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 6.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A |
| Width: | 2.5 in |
| Optical Coating: | Green |
| Weather Resistance: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Green Laser, Red/White LED Light |
| Magnification Type: | Fixed |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Vism Magnification 4x34mm Scope:
- Top mounted Backup Iron rear peep sight and Fiber Optic front sight post. There are three different mounting positions for the Iron Sights left and right offset and top 12 o'clock position.
- Top of the ECO scope has an integrated NcSTAR Micro Dot reflex dot sight base for mounting a secondary reflex optic to the top of the scope.
- Glass Etched Urban Tactical Reticle with illumination for Quick Target Acquisition.
- Electronic Control Panel for: Reticle Illumination levels, to change color of illuminated reticle.
- Integrated Auto Locking Quick Release Mount, fits Weaver/ Picatinny/ MIL-STD 1913 type rails
- Uses 1 CR123A Lithium Type Battery (Included)
- Die Cast Aluminum Body with Black Anodized body
Package Contents:
- Vism Magnification 4x34mm Scope
- CR123A Lithium Type Battery