Tap Tap to Zoom
An ideal means to provide yourself the capability to attach your favorite optics to your firearm, the Evolution Gun Works Picatinny Scope Mount, Remington Model 870, Long Action Rifle Rail Mount provide you with a perfectly sturdy installation area which you can trust in over and over. This Rifle Scope Mounts & Bases constructed by the professional merchandise experts at Evolution Gun Works is made using effective components that are sure to provide you year after year of stability and dependability. A large Evolution Gun Works in the scope mounting market for many years, Evolution Gun Works has been showing the planet what it means to create premium quality mounting gear, and the Evolution Gun Works Picatinny Scope Mount, Remington Model 870, Long Action Rifle Rail Mount is the proof of their enthusiasm. Our objective at Tactical-Store has constantly been to make sure that you depart content, and the Evolution Gun Works Picatinny Scope Mount, Remington Model 870, Long Action Rifle Rail Mount is among the many items we carry that is sure to do so. For a wonderful way to confirm you've got the smartest choice for all your shooting needs, think about the Evolution Gun Works Picatinny Scope Mount, Remington Model 870, Long Action Rifle Rail Mount.
| Manufacturer: | Evolution Gun Works |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Quantity: | 1 |
| Cant: | 0 MOA |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Model: | Remington Model 870 |
| Action Length: | Long Action |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 5.488 in |
| Height: | 4 in |
| Weight: | 2 oz |
| Included Accessories: | #6-48 X 1/4 Screws |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Ring Type: | Picatinny/Weaver |
| Attachment Type: | Picatinny |