1 of 1 images
Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Womens, Brown, 6 US, Medium, KE-L416-HK 6.0 med
Tap Tap to Zoom
Show In Stock Only
11 Models AvailableWomen's Shoe Size
All
Search
$444.95
$444.95
$444.95
$444.95
$444.95
$444.95
$444.95
$444.95
$444.95
$444.95
$444.95
Product Info for Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's
When you're hiking down Bright Angel Trail to the Phantom Ranch, the steep, rocky terrain calls for a lightweight hiker with determined support and traction. This summer or early fall hiker cradles you in practically bulletproof leather, while the nylon midsoles keep it light without compromising toughness.![]()
Specifications for Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's:
| Manufacturer: | Kenetrek |
| Gender: | Female |
| Weight: | 3 lb |
| Footwear Type: | Boots |
| Activity: | Hiking |
| Color: | Brown |
| Fabric/Material: | Leather |
| Footwear Upper Fabric/Material: | Full Grain Leather |
| Insole Material: | Yes |
| Midsole Material: | 5mm Nylon |
| Outsole Material: | K-Talon |
| Age Group: | Adults |
| Women's Shoe Width: | Medium |
| Boot Shaft Height: | 7 in |
| Boot Style: | Hiker Boot |
| Footwear Closure: | Laces |
| Seasonal/Temperature Use: | Cold Weather |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Condition: | New |
| Thickness: | 2.8 in |
| Insulation: | Not Insulated |
Features of Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's
- 7 inches tall 2.8mm thick premium full grain leather uppers with one piece vamp construction with no seams down the tongue for abrasion resistance and waterproofness
- Reinforced double and triple stitching in high wear areas
- 5mm nylon midsoles for extra support with pack loads
- Boot hardware that swivels instead of breaking
- Reinforced rubber sole guard for extra abrasion resistance
- Non-insulated for comfort in warm temperatures
- Windtex waterproof breathable flexible membrane
- Lightweight K-Talon outsoles provide excellent traction
Package Contents:
- Kenetrek Hardscrabble Hiker Boots - Women's