Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: KO-BI-EMPR10X42-168400
MPN: 2336
UPC: 698156023365
Product Info for Konus 10x42mm Waterprof Roof Prism Binoculars
Get clear views while birdwatching or hunting with these Konus Emperor Verdi Binoculars 8x42mm Wide Angle. These Waterproof Binoculars by Konus are always fogproof thanks to the nitrogen purged body so that you can scout targets in any field conditions. Another great advantage that the Konus Emperor Verdi Rubber Covered Binocular offers is extra-long eye relief that is perfect for eyeglass wearers and provides extra comfort for extended viewing sessions. Always take an opportunity to vividly explore nature with the Konus Emperor Verdi Waterproof Binocular.![]()
Specifications for Konus 10x42mm Waterprof Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Exit Pupil: | 4.1 mm |
| Field of View, Linear: | 314.9 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weight: | 26.8 oz |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Konus Emperor Verdi Binoculars 10x42:
- Phase Corrected
- Metal Body
- BAK-4 Prisms
- Nitrogen Filled
- Super Wide Angle
- Extra Large Eyepieces
- Fully Multi Coated Optics
- Long Eyerelief
- Waterproof
- Rubber Covered
- Central Focus
Package Contents:
- Konus Emperor Verdi Binoculars 10x42