Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Carrying Case
Code: KO-BI-2101
MPN: 2101
UPC: 698156021019
Product Info for Konus Konusvue 8x40mm Porro Prism Binoculars
Konus Konusvue Binoculars represent a really cheap and complete series of products. You will find any magnification you are looking for in the Konusvue range, which includes six models from 8x to 20x. Konus 8x40mm Konusvue are very classic binoculars, with central focusing and a strong non-skid rubberizing, that warrants a safe grip with gloves too. Some models are wide angle, so they can frame more field than normal binoculars. They are supplied with tissue case, shoulder strap, lenses cover, all in a stylish colored package.![]()
Specifications for Konus 8x40 Konusvue Wide Angle Binoculars:
| Magnification:Â | Â 8x | |
| Objective Diameter:Â | Â 40mm | |
| Focusing:Â | Â Central | |
| Field Of View at 1000 m (1000 yd.):Â | Â 143 m (476 ft.) | |
| Exit Pupil:Â | Â 5 mm | |
| Weight:Â | Â 530 g (18.7 oz.) | |
| Tripod Adaptability:Â | Â Yes | |
Package Contents:
- Konus 8x40mm Konusvue Wide Angle Binoculars #2101
In addition to Konus 8x40 Konusvue Wide Angle Binoculars - 2101, make sure to check other Konus Binoculars and other Konus products offered in our store.
Specifications for Konus Konusvue 8x40mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Black |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Prism System: | Porro |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 476 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weight: | 18.72 oz |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Carrying Case |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | Yes |
Features of Konus 8x40mm Konusvue Wide Angle Binoculars:
- 8X magnification
- wide angle central focus
- Rubber armored making it easy to hold
- Tripod adaptable
- Includes case
- strap
- and lens caps
Package Contents:
- Konus Konusvue 8x40mm Porro Prism Binoculars