Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
Code: KO-BI-2125
MPN: 2125
UPC: 698156121252
Product Info for Konus Giant 20x60mm Porro Prism Binocular
The Konus Giant 60-20x-60 Giant Binocular 2125 is a giant Binoculars with a 20x magnification power and a 60mm objective lens. The Giant 60-20x-60 binocular by Konus is built to maximize the field of view and provide an outstanding panoramic vision which is ideal for astronomy and birdwatching. The Konus binocular is quite heavy and is recommended to use with a Binoculars.![]()
Specifications for Konus Giant 20x60mm Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Black |
| Magnification: | 20 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Prism System: | Porro |
| Exit Pupil: | 3 mm |
| Field of View, Linear: | 114 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weight: | 46.24 oz |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Strap: | Yes |
| Case: | Yes |
| Tripod Adaptable: | Yes |
Features of Konus Giant 60-20x-60 Giant Binocular:
- Coated optics
- Oversized diameter
- Rubber covered
- Central focus
Package Contents:
- Konus Giant 60-20x-60 Giant Binocular 2125