Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: KO-BI-2170
MPN: 2170
UPC: 698156021705
Product Info for Konus Army 8x42mm Porro Prism Binoculars
The Konus 8x42mm Military Binoculars 2170 are the ideal choice for every sportsman and professional that is looking for rugged and highly performing equipment that will never fail to perform. The BAK-4 prisms and multicoated optics of these Konus Binoculars provide the most brilliant vision and most outstanding light transmission, while its roll-down eyecups and generous eye-relief make these Military Binoculars a comfortable viewing experience. Konus has encased the whole body of these Military Binoculars in a robust rubber armouring for additional protection versus the extreme abuse that often occurs while on the field.![]()
Specifications for Konus Army 8x42mm Porro Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK-4, BAK4 |
| Exit Pupil: | 4.5 mm |
| Field of View, Linear: | 459 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weight: | 29.76 oz |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tripod Adaptable: | Yes |
Features of Konus Military Binoculars
- BAK-4 prisms
- Central focusing
- Extra large eyepieces
- Multi-coated optics
- Rubber cover
- Fast roll-down eyecups
Package Content
- Konus 8x42mm Military Binoculars 2170