Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Carrying case, strap
Code: KO-BI-2364
MPN: 2364
UPC: 698156023648
Product Info for Konus SUPREME-2 10x26mm Waterproof Roof Prism Binoculars, Wide Angle
Konus 10X26mm Supreme Compact Binocular is fully-multicoated, compact, and waterproof. Combining the finest quality and the unique appearance, this binocular is also nitrogen purged. While featuring Bak-4 prisms, multi-coated optics, extra wide eyepieces, and long eye relief. Konus's exclusive open hinge design is at the same time extremely attractive and ergonomic, while sensibly reducing the overall weight. Great for hiking and bird watching, where weight may be an issue.![]()
Specifications for Konus SUPREME-2 10x26mm Waterproof Roof Prism Binoculars, Wide Angle:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 26 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Exit Pupil: | 2.6 mm |
| Field of View, Linear: | 337 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 11.4 oz |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Carrying case, strap |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Konus SUPREME-2 10x26mm Waterproof Binoculars, Wide Angle:
- Waterproof casing
- wide angle central focus
- Fully multi-coated optics
- Folding compact
- Features central focus and BAK-4 prisms
- Includes case
- strap
- and lens caps
Package Contents:
- Konus SUPREME-2 10x26mm Waterproof Binoculars, Wide Angle