Tap Tap to Zoom
- Color:
- Blue
Code: KO-BI-AWPB45-2301
MPN: 2301
UPC: 698156023013
Product Info for Konus Abyss 7x50mm Waterproof Roof Binocular
This 7x50 binocular delivers a great performance in every marine and boating environment by virtue of its waterproof and nitrogen purged construction, coupled with special multi-coated lenses that help cut glare over water or snow. Its optical quality is remarkable as well, thanks to professional features like the Bak-4 prisms and the enlarged eyepieces for improved light transmission.![]()
Specifications for Konus Abyss 7x50mm Waterproof Roof Binocular:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Blue |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism Material: | BAK4 |
| Exit Pupil: | 7.1 mm |
| Field of View, Linear: | 367 ft at 1000 yds |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 33.5 oz |
| Finish: | Rubber |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Konus Abyss 7x Waterproof Binocular
- 7x50 waterproof binocular with blue rubber
- Bak-4 prisms
- Green multi-coated optics
- Central focus
- Enlarged eyepieces
- Roll-down eyecups
- Nitrogen purged body
Package Contents:
- Konus Abyss 7x Waterproof Binocular