Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Gift Box
- Included Accessories:
- Carry Case, Strap
Code: KO-BI-KRBONIC-2346
MPN: 2346
UPC: 698156023464
Product Info for Konus 10X50mm Konusrex Roof Prism Binocular
Waterproof binocular with BAK-4 prisms, Phase Correction and Silver Mirror Coating. The absolute top of the line among Konus binoculars, the Konusrex series features the incomparable resolution and brilliance of the Silver Mirror Coating treatment, thus achieving a light transmission as high as 98%. The outstanding optical performance of the binoculars is further enhanced by the fully multi-coated lenses with Phase Correction and professional BAK-4 Prisms.![]()
Specifications for Konus 10X50mm Konusrex Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 5.2 mm |
| Field of View, Linear: | 331 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 22.4 |
| Interpupillary Distance: | 55 - 75 mm |
| Close Focus: | 10 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 22.8 oz |
| Finish: | Rubber Covered |
| Package Type: | Gift Box |
| Included Accessories: | Carry Case, Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Zoom: | No |
| Tripod Adaptable: | Yes |
Features of Konus Konusrex Binocular:
- Phase corrected.
- Open hinge construction
- BAK-4 prisms.
- Fully multi-coated optics.
- Nitrogen filled.
- Large eyepieces.
- Long eye relief.
- Waterproof.
- Rubber covered.
- Center focus.
- Silver mirror coating.
- Super lightweight.
Package Contents:
- Konus 10X50 Konusrex Binocular