Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Green
- Package Type:
- Box
Code: KO-BI-NewZoom-2122
MPN: 2122
UPC: 698156021224
Product Info for Konus New Zoom 8-24x50 Rubber Armour Zoom Binocular
Konus Newzoom 8-24x50 Zoom Binocular 2122 put your view at the perfect perspective for varying applications. Konus 2122 New zoom Binoculars are perfect for comfortable viewing over long periods thanks to an ergonomic design. Zoom binoculars from Konus allow you to adjust magnification levels, for the ideal field of view and image size depending on the application for the binoculars in different situations. New Zoom 8-24x50mm binoculars are part of the impressive line of Konus binoculars, for impressive optics and accurate imaging.![]()
Specifications for Konus New Zoom 8-24x50 Rubber Armour Zoom Binocular:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Black/Green |
| Magnification: | 8 - 24 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Exit Pupil: | 2.1 - 6.2 mm |
| Field of View, Linear: | 234 - 120 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weight: | 32.1 oz |
| Finish: | Rubber |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Zoom: | Yes |
Features of Konus Newzoom Binoculars 2122:
- Rubber covered
- Central focus
- Coated optics
- Zoom power
Package Contents:
- Konus Newzoom 8-24x Rubber Armor Zoom Binocular 2122