Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Package Type:
- Box
- Included Accessories:
- Carrying case, strap
Code: KO-BI-NewZoom-2124
MPN: 2124
UPC: 698156021248
Product Info for Konus 10-30x60 Newzoom Rubber Armour Zoom Binoculars
Konus Newzoom 10-30x60 Zoom Binocular 2124 magnify your observation for the optimal level of details. Konus 2124 Newzoom Binoculars are very ergonomic, for comfortable viewing over long periods. The benefit of zoom binoculars from Konus give you greater range in magnification, allowing you to have the optimal image size and field of view depending on the application for the binoculars in different situations. New Zoom 10x30x60mm binoculars are part of the impressive line of Konus binoculars, offering top notch designs with unsurpassed performance.![]()
Specifications for Konus 10-30x60 Newzoom Rubber Armour Zoom Binoculars:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 - 30 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Prism System: | Porro |
| Prism Material: | BAK4 |
| Exit Pupil: | 2 - 6 mm |
| Field of View, Linear: | 234 - 105 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Weight: | 49.2 oz |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Carrying case, strap |
| Magnification Type: | Variable |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Zoom: | Yes |
| Tripod Adaptable: | Yes |
Features of Konus Newzoom Binoculars 2124:
- Rubber covered
- Central focus
- Coated optics
- Zoom power
Package Contents:
- Konus Newzoom 10-30x Zoom Binocular with Rubber Armour 2124