1 of 1 images
Konus Vivisport-25 10x Waterproof Binocular, Black, 2306
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
Code: KO-BI-VWPB45-2306
MPN: 2306
UPC: 698156023068
List: $73.99Save 11%
$65.99
Product Info for Konus Vivisport-25 10x25mm Waterproof Roof Binocular
This 10x25 compact binocular is supremely affordable for a fully waterproof model. And its appearance is top notch as well, by virtue of an unique and captivating design with central focus system and multi-coated lenses.![]()
Specifications for Konus Vivisport-25 10x25mm Waterproof Roof Binocular:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Black |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Exit Pupil: | 2.5 mm |
| Field of View, Linear: | 331 ft at 1000 yds |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 11.2 oz |
| Finish: | Rubber |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Konus Vivisport-25 10x Waterproof Binocular
- 10x25 waterproof compact binocular with black rubber
- Green multi-coated optics
- Central focus
Package Contents:
- Konus Vivisport-25 10x Waterproof Binocular