Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Half Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
Code: KO-RS-7179-7179
MPN: 7179
UPC: 698156071793
Product Info for Konus Absolute 5-40x56mm 30mm Tube Rifle Scope
Superb light transmissione. Impeccable sharpness and clarity. Excellent image quality with unbelievable contrast at the highest magnifications.![]()
These are the main traits of the superior ED glass and in the past you would have had to pay a hefty price for that. Not anymore: our #7179 model is supremely affordable and is therefore a dream come true for long distance shooters, by virtue of its huge 5x-40x zoom power to go along with an array of truly incomparable features.
Specifications for Konus Absolute 5-40x56mm 30mm Tube Rifle Scope:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 40 x |
| Reticle: | Half Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Finish: | Matte |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 30mm Nylon Webbing |
| Magnification Type: | Variable |
Package Contents:
- Konus Absolute 5-40x56mm 30mm Tube Rifle Scope