Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- 30/30
- Tube Diameter:
- 1 in
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 12 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 75 yds
- Included Accessories:
- Leans Cleaning Cloth, Lens Caps
Code: KO-RS-7260
MPN: 7260
UPC: 698156072608
Product Info for Konus KonusPro Rifle Scope 2-7x32 7260 Rifle Scope
OpticsPlanet is proud to present the new Konus KonusPro Rifle Scope 2-7x32 7260. Designed from the input of real hunters, this Konus Rifle Scope is fit for any situation. Featuring engraved reticle technology, the Konus KonusPro Rifle Scope 2-7x32 7260 boasts amazing ruggedness and can withstand extreme forces. This Rifle Scope is so sophisticated and technologically advanced that the reticles are actually etched on precision and multi-coated optical glass, thus eliminating the chance of breaking and misalignment.![]()
Specifications for Konus KonusPro Rifle Scope 2-7x32 7260 Rifle Scope:
| Manufacturer: | Konus |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 2 - 7 x |
| Reticle: | 30/30 |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Exit Pupil: | 8 - 4 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 12.6 - 43 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 12 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Length: | 11.8 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 75 yds |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Leans Cleaning Cloth, Lens Caps |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Konus Konus KonusPro Rifle Scope 2-7x 32mm 7260:
- 100% Waterproof, Fogproof, Shockproof. Nitrogen Charged.
- Fully Multi-Coated optics high def optics.
- 1/2 M.O.A. finger adjustable windage + elevation adjustments.
- 30 /30 Reticle. (Heavy Caliber recoil proof reticle)
Package Contents:
- Konus KonusPro Rifle Scope 2-7x32 7260 Rifle scope